Články a reportáže

Bluegrass maraton - Borovany 2008


Miki Prusík

Co mohou mít společného bluegrass music a Borovany na tachovsku? Pro nezasvěceného zřejmě nic, mne napadá velikost či spíše nevelikost obojího. Menšinový hudební žánr původem z USA,který se zaručeně nikdy nestane masově populárním a maličká víska uprostřed tachovských lesů a polí,která se asi nikdy nestane velkoměstem.Ale oč menší než jiné rozšířenější styly o to věrnější má bluegrassová hudba posluchače. A ti západočeští (a nejen západočeští) se každoročně na sklonku léta scházejí v Borovenech, vesničce, kde cesta končí a silnice dál nevede. Jejích asi 60 stálých obyvatel se vždy první zářijový víkend rozroste o několik set bluegrassových fandů - návštěvníků druhého nejstaršího BG festivalu na evropském kontinentu - festivalu Bluegrass Marathon. Založili jej západočeští bluegrassoví amatérští muzikanti na počátku 80´let minulého století, zpočátku jako setkání několika spřátelených kapel a fanoušků,celkem rychle se však festival stal populárním mezi BG kapelami z celých Čech,Moravy i Slovenska. Za minulého režimu se podobné aktivity musely schovávat pod záštitou různých oficiálních organizací, festival tedy původně pořádal Country klub a Městské kulturní středisko v Boru u Tachova. Bluegrass Marathon se tehdy konal postupně na různých místech v Boru - v sálu místního zámku, v sokolovně,zámecké zahradě a městském kinosále.

Po revoluci v r.89 vznikaly u nás kromě nových kapel také desítky nových festivalů,některé starší festivaly zanikly. Ne tak BG Marathon, ten jen od roku 1993 natrvalo přesídlil z Boru do Borovan na chalupu Václava „Cupitáče“ Krále – dnešního hlavního pořadatele, díky němuž dokázal festival nejen přežít ale i se rozvíjet v dnešním tržním prostředí. A jsou to v průběhu každého roku desítky hodin práce, které Václav spolu s Jardou „Fugasem“ Uhlíkem a dalšími kamarády vynaloží na zajištění festivalu. Festival je financován bez pomoci jakýchkoliv dotací či grantů pouze z dobrovolných sponzorských darů malých firem nebo soukromých osob,které bluegrassu fandí a chtějí pro něj něco udělat.Letošní rok se poprvé významně sponzorsky na akci podílel i v kraji čím dál oblíbenější rodinný pivovar Chodovar z Chodové Plané. A pípy s Chodovarem se na letošním ročníku nezastavily - jak už se stalo v posledních letech tradicí, počasí se na dobu trvání festivalu umoudřilo, bylo krásně slunečno a teplo a pitný režim bylo nutno dodržovat. Stavba pódia a přeměna nádvoří bývalého statku na festivalový areál probíhala za pomoci dobrovolníků již od čtvrtečního večera. V pátek odpoledne bylo už vše nachystáno a jindy poklidná vesnická náves se začínala pomalu zaplňovat vozy a stany každoročních návštěvníků. Po spláchnutí žízně z cesty a přivítání s dlouho neviděnými kamarády již první nedočkavci na dvoře vytahují kytary,banja a mandolíny a na chalupě se spouští první z nekonečných jam-sessionů. Ty zde každoročně probíhají nonstop od pátečního večera až do neděle a účastní se jich jak někteří účinkující, tak i ostatní muzikanti a fanoušci. Jak je nějaký muzikant znaven a odchází spát na jeho místo nastoupí další,který právě dorazil či se probudil. I v tom je jedno z kouzel bluegrassu,že si spolu většinou bez problému zahrají muzikanti,kteří se vidí třeba poprvé v životě.
Letošní páteční noc byla mimořádně teplá, takže nejen v obou velkých místnostech na chalupě ale i venku na dvoře se jamovalo celou noc. Právě pro tuto svoji neformální atmosféru je festival oblíbený u většiny těch,kteří se sem rádi vracejí. Někteří návštěvníci dávají tomuto zákulisí přednost před samotným festivalem a neopouští chalupu po celý víkend.

Ovšem hlavní oficiální část festivalu se odehrává přes ulici – přímo naproti zmíněné chalupě na starém travnatém nádvoří. Řady modře natřených lavic, několik přístřešků a stánků s občerstvením, pivem, vínem, stánek s prodejem bluegrassových CD, prodej strun,trsátek a jiných propriet a v čele tradiční pódium - velký kamion firmy Lukas Transport.

Na něm v sobotu v pravé poledne zahájila festival Frýda and Company – plzeňská kapela hrající nápaditou akustickou muziku s příměsí folku a bluegrassu. Absence banja a mandolíny v kapele je na BG festivalu vždy trochu handicapem, pro Frýdu ale tohle neplatí a bluegrassové publikum ocenilo její originální styl.


Frýda and Company

Druhá přišla na řadu jedna z nejvzdálenějších kapel – Fox z Polné na Vysočině. Hoši z Foxu měli původně festival zahajovat, ale do Borovan to z domova měli přes 300km,takže dorazili na poslední chvíli. Stačili jen naladit nástroje a už stáli na pódiu a na nováčka festivalu předvedli pěkný bluegrassový standard. Škoda jen,že se nezdrželi déle ale odjížděli ještě na další festival.


Fox

Následovala relativně nová kapela GrassRoad složená ale ze zkušených muzikantů v čele s kytaristou Petrem „Třebichem“ Třebickým, synem legendárního člena kapely KTO. Zahráli pěknou dávku moderního BG a přes své nedlouhé trvání již mají na kontě i vystupování ve Vilniusu v Litvě a letos i účinkování na velkém mezinárodním festivalu EWOB (European World Of Bluegrass) ve francouzském La Roche-sur-Foron.


GrassRoad

Po GrassRoadu přišel GrassPark, tyhle dvě pražské party se řadě lidí trochu pletou nejen svým názvem, nástrojovým obsazením,ženským zpěvem ale i podobným soundem. Ostatně někteří muzikanti prošli oběma kapelami, jež snad dokonce chvíli působily pod jedním názvem – těžko se v tom vyznat.


GrassPark

Další na řadě byl Minaret ze Slaného,zkušená kapela působící 14 let,rovněž hrající kvalitní moderní bluegrass z vlastní autorské dílny.


Minaret

Tvorba plzeňské skupiny Apple je kromě bluegrassu a irské muziky evidentně inspirována i hudbou věhlasného amerického hudebníka Tima O´Briana.Kapelníkem Applu je známý plzeňský banjista,dnes už multiinstrumentalista a zejména neúnavný hledač talentů Jarda Pertlíček. Za svých asi 25 let aktivního hraní tento pán objevil a vychoval ve svých kapelách řadu výborných muzikantů. Ti většinou po čase přešli do jiných kapel a Jardovým osudem se tak stalo neustálé nacvičování repertoáru s dalšími novými spoluhráči. Ani dnešek nebyl výjimkou, vystoupení Applu v tomto obsazení bylo posledním a od října dochází k výměně poloviny členů kapely. Sestava však odehrála svou derniéru ve výborné formě,není divu - kapela hrála bez personálních změn skoro 2 roky, což je asi kapelníkův rekord.


Apple

Pak přišla změna soundu – kutnohorsko/pražští Brzdaři předvedli výborný tradiční bluegrass. Tihle většinou prošedivělí pánové datují vznik svojí kapely až do roku 1972,je to tedy jedna z nejdéle hrajících kapel na české scéně. Původně sice začínali jako trampská kapela, v posledních letech se však propracovali mezi naši bluegrassovou špičku a reprezentovali český bluegrass i na festivalech v Holandsku a Německu. Brzdaři mají hudební energie a zkušeností na rozdávání, prakticky všichni z nich působí zároveň i v několika dalších bluegrassových či country sdruženích.


Brzdaři

Odpolední téměř třicetistupňové vedro začalo polevovat a na jeviště Bluegrass Marathonu se po 12 letech vrátil Petr Brandejs Band. Pod vedením banjisty Petra Brandejse se v kapele od r.1995 vystřídala řada vynikajících muzikantů. Posledních pár let působí pouze jako trio s mladým ostravským kytaristou Ondrou Kozákem a basistkou Vilmou Orlitovou. Kapela i přes své trochu komorní obsazení hraje neuvěřitelně pestrý repertoár, natočila asi 5 CD a pravidelně vystupuje v řadě evropských zemí. Kapelník je předsedou české bluegrassové asociace,působí jako organizátor workshopů,propagátor a učitel hry na banjo, rovněž kytarista Ondra je velice aktivní v bluegrassu, učí na kytarových workshopech,připravuje vydání školy na kytaru a kromě PBB stíhá ještě hraní ve 2 dalších kapelách na jevištích řady evropských zemí.


Petr Brandejs Band

A pakliže Brzdaři zahráli tradiční bluegrass, tak Bluegrass Cwrkot předvedli bluegrass přímo archaický neboli dřevní jak sami uvádějí. Je to jedna z tzv.ultratradičních kapel, zpívající pouze anglicky,na jeden prostorový mikrofon,vystupuje pouze v oblecích,samozřejmě bez elektrifikovaných nástrojů a repertoárem i aranžemi se snaží co nejvěrněji napodobit styl prvního období amerického bluegrassu-přibližně léta 40´- 60´. A daří se jim to nadmíru dobře – k letošním úspěchům patří například 1.místo diváckého hlasování festivalu EWOB (European World Of Bluegrass) v Holandsku.


Bluegrass Cwrkot

Setmělo se, na scénu se místo obleků a klobouků vrátily šortky a trička, místo jednoho společného mikrofonu opět šňůry a snímače – a místo tradice opět moderní český bluegrass jak řemen.
Pražská čtveřice Nová Sekce patří k nejčastěji vystupujícím kapelám na BGM. Letos oslaví 20 let od založení a v Borovanech vystoupila už asi počtrnácté. Po loňské absenci se letos vrátili omlazeni o nového kytaristu a banjistu a musím říct, že je to opět stará dobrá Sekce jako za doby její největší slávy. Nová Sekce má v Borovanech spoustu příznivců,její členové se pravidelně účastní jamování na chalupě a její vystoupení patří pravidelně k vrcholům festivalu.


Nová sekce

Ovšem pro řadu diváků tím skutečným a jediným vrcholem bývá vystoupení plzeňské bluegrassové legendy Cop. Tato kapela byla i u zrodu festivalu v r.1980 a stejně jako BG Marathon oslaví brzy své třicátiny. Letos zahráli oslabeni o houslistu Jardu Štěrbu,který po smolném úrazu ležel v nemocnici, ovšem Copáci pod vedením Míši Leichta jsou zkušení rutinéři a jakýkoliv personální výpadek na jejich výkonu není znát. Cop, jak je známo, si v českém bluegrassu jde svou vlastní cestou,poslední léta se věnuje převážně vlastní tvorbě a kromě BG festivalů velice boduje i na folkových a jiných akcích. Zajímavé je i to,že většina českých BG kapel se snaží proniknout se svým vystupováním co nejdále na západ (nejlépe do Ameriky), Cop asi jako jediná naše BG kapela na to jde z druhé strany a podnikl před pár lety turné až někam na Sibiř. Po přídavku se Cop rozloučil a s ním a postupujícím chladem odešli i někteří jeho fanoušci.


Cop

Ti se tak připravili o další z vrcholů festivalu,vystoupení pražského kvarteta Monogram, kapely hrající kromě basisty v původním složení od založení v r.1991. Kapela patří k evropské extratřídě, je ověnčena řadou ocenění z mezinárodních festivalů a soutěží - většinou prvních míst buď jako kapela nebo i jako jednotliví hudebníci. Členové kapely v minulosti spolupracovali na nahrávkách i na turné s řadou světově proslulých muzikantů – Chrisem Jonesem, legendárním Billem Keithem, Slávkem Hanzlíkem,Radimem Zenklem….
Monogram má ze sebou řadu vystoupení a turné po Evropě a jako jedna z mála evropských kapel vystupovala i na festivalech Mezinárodní bluegrassové asociace IBMA v Kentucky a Tennessee. Na již zmíněném festivalu EWOB 2008 ve Francii obsadili 1.místo z 33 kapel z 10 zemí. Na BGM v Borovanech zahráli letos již podesáté a jejich vystoupení bylo jako vždy excelentní.


Monogram

Závěr festivalu letos připadl na zkušený chomutovský Album. Členové kapely jsou nejen výborní muzikanti ale i aktivní členové vedení české BG asociace, v Chomutově pořádají pravidelná hudební vystoupení a organizují i předkola festivalu Banjo Jamboree. Kapela již působí přes 20 let a zraje jako víno. Poslední dobou v Borovanech hrají skoro každoročně a mimo jiné hráli i na festivalu EWOB 2007 v Holandsku a na EWOB 2008 ve Francii obsadili 8.místo.


AlbumKrátce před půlnocí poslední účinkující dohráli,areál se pomalu vylidnil,někdo odjel v noci domů,někdo se přesunul do stanu či auta a ti, kteří ještě neměli pidlikání banja a vrzání houslí dost, se přesunuli k baru do chalupy.

Počasí bylo vypočítané na minutu – sotva zvukaři zabalili aparaturu, spustil se půlnoční liják, který ze dvora zahnal muzikanty do chalupy a tam pokračovaly jam-sessiony až do nedělního dopoledne. Letošní ročník BGM byl mimořádný nejen skvělým počasím ale i skvělými výkony všech kapel a rekordní návštěvností diváků,těch bylo kolem 450, spolu s muzikanty a jejich doprovodem to bylo skoro 600 spokojených účastníků. Většina z nich se zas za rok vrátí a když ne za rok tak určitě v r.2010, kdy proběhne jubilejní již 30.ročník BGM.TipZáklady práce ve Wordu V sekci Počítače - Word - minikurz najdete základy práce s tímto programem a mnoho dalšího.
Vložit nový inzerát Inzerce zdarma:
foto k inzerci Hydraulická záchranná
Hydraulická záchranná souprava nůžky Lukas Hasičský záchranný sbor Součástí s ...
foto k inzerci pronajem bytu 3 kk Plzeň
pronajmu moderní byt zařízenýnájem 18 000, plus energie na najemníka, plus zá ...
foto k inzerci pronajem studenstý byt
V PLzni městě pronajmu jednotlivá lůžka v studentském byte 3+1 s balkonem, moder ...
EPSON tiskarna L 3060
laserová jako novýá nepoužívaná ...
dětský psací stul dreveny
knihovnu nastavbu ...
komoda 240 cm dřevěná
dyha suplata dviřka velká komoda obyvací stena stolek pod TV černá dýha ...
olympus fotoaparat zrcadl
zrcadlovka fotak ...
ALKO elektrická sekačka
velký koš ...
Copyright © 2008 - 2022   Plzenak.cz
Všechna práva vyhrazena , kopírování a další užití zveřejněných materiálů je možné pouze se souhlasem redakce :   Kontakt  
Hledat na internetu

Hlavní strana | Inzerce | Počítače | Hudba | Kontakt