Hudba - Flétna - o nástroji
Flétna - témata:

1.Úvod, historie flétny
O nástroji
3.Hmaty a tóny


Popis flétny a způsob, jakým se tvoří tón, druhy zobcových fléten

O nástroji

  • Jak vzniká tón
  • Části nástroje
  • Plastový, nebo dřevěný nástroj?
  • Druhy zobcových fléten
  • Možnosti studia

Jak vzniká tón?

Hlavice zobcové flétny má tvar zobce, v ní je vložen dřevěný špalíček, který slouží k usměrnění dechového proudu na hranu příčného výřezu na vrchní straně hlavice. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy,z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a druhý prochází rovnou trubicí. Ve flétně se tak vytvoří vibrující vzduchový sloupec a vzniká tón. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty a tím vzniká různá výška tónu.

Jaké má flétna části?

Zobcová flétna se skládá ze tří částí: hlavice (někdy nesprávně celá nazývána zobec), tělo nebo-li korpus a nožka, také nazývána patka. Tyto části se spojují v čepech, které jsou u dřevěných fléten, jako u jiných nástrojů, obkrouženy korkem či nití. Plastové flétny toto "těsnění" nemají. Vedle tohoto uspořádání jsou flétny vyššího ladění, které jsou vyráběny například ze dvou či i z jednoho kusu dřeva - nedají se tedy rozkládat. Naopak flétny basové mají i více jak tři části, plus tzv. esíčko pro pohodlnější hru a pomocné klapky jsou již nezbytností

Nejdůležitější částí celé flétny je samozřejmě její hlavice.K ústům se přikládá zobec, kde je, mezi vsazeným čepem a stěnou flétny, veden vzduchový kanálek. Ten směřuje ke zvukovému výřezu, kde proud vzduchu narazí na ostrou hranu jazýčku a ve flétně se rozechvěje vzduchový sloupec.

Pomocí dalších dvou částí, těla a nožky, ovládáme délku rozechvěného vzduchového válce a tedy i jednotlivé tóny . Celkem na flétně nalezneme osm otvorů. První čtyři otvory jsou určeny pro levou ruku a to pro palec - spodní otvor, ukazováček, prostředníček a prsteníček. Zbývající otvory jsou určeny pro pravou ruku.

Koupit flétnu dřevěnou nebo plastovou?

Dříve se flétny vyráběli z nejrůznějších materiálů, tím nejčastějším byly různé druhy dřeva. V moderní době přibyly i plastické hmoty, které se rozšířily nejvíce. Plastové a dřevěné flétny mají různé výhody, nevýhody a při koupi bychom se měli rozhodovat především pro jaký účel budeme nástroj využívat.

Pokud budeme chápat zobcovou flétnu jako nástroj přípravný, zcela jistě nám postačí flétna plastová. Má dobrý ozev v celém rozsahu a především je levná. Ale i u plastových fléten bychom neměli sklouznout k nejlevnějším nástrojům. Taková koupě se jistě nevyplatí. Plastové flétny, ač se to nezdá, se mohou výrazně lišit. Na trhu dominují dvě společnosti YAMAHA a AULOS. Většinou flétny Yamaha mají průraznější zvuk než Aulos, kde je tón více kulantnější a příjemnější, na druhou stranu však flétny Aulos rychleji ztrácí čistý zvuk ve vysokých polohách, kde dochází k zastření.

U fléten dřevěných konečnou barvu tónu nejvíce ovlivňují dva zcela jasné faktory. Těmi jsou kvalita a druh dřeva. Všeobecně platí, že čím jsou dřevěné flétny dražší tím kvalitnější či z kvalitnějšího dřeva. Protože i nejtvrdší dřevo je měkčí než plast, je jasné, že dřevěné flétny mají mnohem příjemnější a pro zobcovou flétnu typičtější zvuk. Proto, pokud se chcete věnovat zobcové flétně více, než pro potřeby přípravy na jiný nástroj, je vhodné koupit flétnu dřevěnou. I zde se nevyplatí šetřit. Na samotném zvuku se ale také výrazně podílí tvar a způsob výroby labia, jazýčku a vzduchového kanálku.

DRUHY ZOBCOVÝCH FLÉTEN

Sopraninová flétna je z celé flétnové rodiny nejpoužívanější flétnou ve vysokém ladění. Její délka je 22cm a šířka u většího hrdla je asi 5cm. Díky těmto parametrům vzniká v korpusu flétny vysoká frekvence vzduchového válce. Většinou je tato flétna dvoudílná (hlavice a tělo ).

Sopránová flétna je dnes nejčastěji využívanou flétnou. Hodí se totiž pro přípravu nováčků pro hru na jiný nástroj. Slouží však také jako plnohodnotný nástroj např. ve flétnovém kvartetu nebo souboru či jako sólová flétna ve středověké nebo soudobé hudbě. Její délka je 33cm a šířka u většího hrdla je asi 7cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka).

Altová flétna je asi flétnou nejznámější. Svého vrcholu dosáhla v baroku, kdy byla nejvíce využívána jako sólový nástroj. Její délka je 47cm a šířka u většího hrdla je asi 10cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka) a někdy je opatřena klapkou či dvojklapkou pro nejnižší tóny F a F#.

Tenorová flétna je velmi často se využívána jako druhý hlas k flétně altové v barokní a renesanční hudbě, dnes je upřednostňována jako flétna sólová. Její délka je 65cm a šířka u většího hrdla je asi 12cm. Většinou je tato flétna třídílná (hlavice, tělo a patka) a vždy je opatřena dvojklapkou pro C a C#.

Basová flétna je poslední nejčastěji užívanou flétnou. Flétny s hlubším laděním se u nás používají velmi málo, častou příčinou je totiž jejich vysoká cena. Její délka je zhruba 100cm a více, šířka u většího hrdla je asi 18cm. Flétna je často třídílná nebo čtyřdílná (hlavice, 2x tělo a patka) Pro její značnou velikost je opatřena klapkami nejen na posledních dvou tónech ,ale i na těle.

Velký bas je nejčastěji je využíván ve velkých orchestrech zobcových fléten, kde je pro interpretaci klasických skladeb velmi potřeba nebo se užívá také v etnické hudbě. Je oblíbený i v kvartetech fléten při úpravách barokních děl a dále se velmi často užívá v moderní hudbě pro zobcové flétny. Flétna je vícedílná, opatřena z vetší části klapkovým systémem a (nastavitelným) esíčkem. Je dlouhá cca 130cm.

Kontrabasová flétna je spíše atraktivní zobcovou flétnou, která přitahují svoji pozornost především svoji velikostí a celkovým vzhledem. Je plně vybavena klapkovým systémem a esíčkem pro větší pohodlnost při hraní. Člověk při hře na tento nástroj většinou stojí a flétnu má opřenou o zem. Její délka je neuvěřitelných 185 cm. Existují i flétny hlubšího ladění: Sub-kontrabasové i sub-sub-kontrabasové.

Možnosti studia - Konzervatoře, Akademie, Kurzy, ZUŠ Základní vzdělání v oblasti hry na zobcovou flétnu zajišťuje celorepubliková síť základních uměleckých škol, kde se většinou vyučují celkem tři programy: Studium hry na zobcovou flétnu jako přípravný dechový nástroj, I. stupeň sedmiletý a II.stupeň čtyřletý studia hry na zobcovou flétnu a studium pro dospělé či pro absolventy předešlých programů. Ve hře na zobcovou flétnu se lze vzdělávat také v domech dětí a mládeže nebo jiných zájmových centrech.



autor : Ivana Rukavičková

Seznam použ. literatury a zdrojů:
Hud.nástroje A.Modr (Editio Supraphon Praha 1999)
Ladislav Daniel Škola hry na zobcovou sopr.flétnu
www.flauto-dolce.wz.cz
www.weytora.cz
www.magic-flute.wz.cz
Tip
Králík nejen jen do trouby...!. I když je to pro mnohé neuvěřitelé, i zakrslý králíček se může naučit volně pohybovat stále a volně po bytě jako pes. Jak na jeho výchovu se dozvíte v kapitole Zajímavosti: Výchova králíčka.
Vložit nový inzerát Inzerce zdarma:
FORD FIESTA 1,4 D
Ford Fiesta 1,4 D hatchback 1399cm3, 50kW, r.v.2005, tažné zařízení, najeto 2783 ...
Hra na varhany
Dobrý den,nabízím hru na varhany (kostelní i elektrofonické)např.při křtu, svatb ...
HLEDAM PRACI V OBORU ZDRAVOTNICTVI
Hledam praci jako Sanitarka /praktická sestra. Nymburk, Poděbrady, Lysá nad Labe ...
foto k inzerci Kožená sedací souprava
Prodám koženou sedací soupravu - relaxační křeslo, dvoukřeslo a velký gauč s dvě ...
krmici zidle Ikea
s podnosem. Cena 300,-Kc ...
foto k inzerci Yamaha Genos,Yamaha Tyros5,Yamaha P
Yamaha Tyros 5 76-Key Arranger Workstation Keyboard 3 speakers Status ...
Frézování pařezů - likvidace pařezů
Nabízím frézování pařezů. Efektivní odstranění pařezů, bez použití těžké technik ...
foto k inzerci Tování přívěsný vozík NSN-10
Prodám tovární sklápěcí vlečku NSN-10 bez dokladů za malo-traktor. Ruční sklápěn ...
Copyright © 2008 - 2024   Plzenak.cz
Všechna práva vyhrazena , kopírování a další užití zveřejněných materiálů je možné pouze se souhlasem redakce :   Kontakt  
Hledat na internetu

Hlavní strana | Inzerce | Počítače | Hudba | Kontakt