1. | O snowboardu |
Výstroj a výzbroj | |
3. | Výběr a jeho koupě |
4. | Údržba snowboardu |
(Všeobecně o vázání)
Snowboardová vázání se rozdělují do několika stylů: měkké váz., tvrdé váz., step-in. Měkké vázání se používá pro snowboardy typu Allround, Freeride, Freestyle, tvrdá váz. se používají pro Race, Alpin, Freecarve. Step-in je speciální konstrukce vázání, kde stačí botou šlápnout do vázání a speciální mechanizmus upevní botu (podobně jak u lyžařského vázání - zašlápnete a jedete). Step-in mechanizmus doporučujeme pouze na tvrdá prkna - zde je vázání velkou výhodou. Z našich zkušeností měkké step-in systémy nedoporučujeme z důvodu časté poruchovosti, velké hmotnosti, omezení pohodlí při chůzi, poměru ceny / kvality. Jako náhrada step-in systému dokonale poslouží měkké vázání zn. Flow, které využívá patentované technologie nástupu do vázání přes odklopnou patku. Je dobré volit vázání i boty stejné značky, není to ale podmínkou.
Měkká vázání často bývají výrobcem určená pro různé styly (tak jako snowboardy). Chcete-li tedy např. freestylové prkno doporučujeme zvolit výrobcem určené freestylové vázání. V dnešní době jsou v kategorii měkkých vázání dva systémy a to klasický přezkový systém a systém zn. Flow (popsáno výše).
Tvrdá vázání se používají pouze pro tvrdá Race, Alpin, Freecarve prkna. Můžete si obvykle vybrat ze dvou druhů zapínaní a to buď jednoduché klasické zapínání - zde je použita zápatka na principu páky. Další variantou jsou step-in systémy, kde jednoduše vstoupíte botou do vázání a ta se pomocí step-in systému uchytí (podobně jak u lyžařského vázání). Step-in systémy v případě tvrdých vázání jsou skvělým komfortem a můžeme je jedině doporučit.
Velikosti vázání se označují podobně jako u oblečení: a to S (JR), M (SM), L (ML), XL. Každý výrobce vázání používá trochu jiné číslování a i stejně označené velikosti mohou být trochu jinak velké. V případě, že objednáváte přes internet, vždy kontrolujte, zda-li je velikost vázání správná. Zde je přibližná velikostní řada vázání vůči velikosti boty (UK): S (JR) - (0 - 4), M (SM) - (4-7), L (ML) - (8-11), XL (12-14).
Měkká obuv se používá výhradně pro freestyle a jízdu volným terénem. Boty vznikly úpravou kanadských bot do sněhu, ale dnes jsou samozřejmě technicky dokonalejší a hezčí, takže nebudete vypadat jako „Hugo z hor“. Největší výhoda této obuvi je vysoká pohyblivost jak na snowboardu, tak i při chůzi. Jsou velmi pohodlné a mají vysokou pružnost.
Tvrdé boty se používají pro alpskou techniku a závodění, kde je potřeba větší ovladatelnost. Spolu s tvrdým vázáním a slalomovým prknem jsou optimálním vybavením pro hodně rychlou jízdu. Jsou mnohem těžší než měkké boty, ale zato zajišťují větší stabilitu na prkně. Jsou mnohem pružnější než boty lyžařské, protože mají v předu, na boku a uprostřed pružné díly.
Velmi důležité! Hlavu máte jen jednu a helma Vám ji často ochrání na 100%. Navíc jsou helmy s polstrováním, takže Vám nebude ani zima a jestli se při náročné jízdě spotíte, stačí jen otevřít větrání a hned je vše ok.
Spíše pro snowboardisty, kteří už skáčou nebo se třeba jen houpou v u-rampě. „Pátéřák“, chrániče předloktí a zápěstí, kolen, holení, ochrana kostrče a stehen, atd.
Nezbytné ve špatném počasí a to jak proti sněhu, mrholení, mrazu (udrží obličej v teple), tak i slunečnímu záření.
Nejsou-li oči chráněny, může sluneční záření odražené od sněhu vážně poškodit zrak a to i za špatného počasí. Při vyšších rychlostech zabraňují slzení očí. Pro zlepšení viditelnosti, za špatného světla se používají brýle se žlutými, nebo oranžovými skly. Obroučky - nekovové, skla - plastová.
Vřele doporučuji, jestliže chcete své prkno ušetřit od škrábanců, rýh a jiných nepříjemností při přepravě snowboardu.
Tzv. thermal. Slouží k udržení tepla. Použitelný je rolák a spodky.
Fleece - thermovelur je jeden z nejteplejších textilních materiálů. Jsou různě silné a různě těžké, důležitý je volný střih. Nejteplejší termovelury mají ještě vrstvu z materiálu, který chrání proti větru. „Nemáš-li flís, vezmi si teplý svetr“.
Vrchní oblečení tvoří tvůj charakter, ale myslete na to, že budete sedět na zemi a proto musí být zadní část delší. Měla by mít větrací otvory pod pažemi, vysoký límec, popř. odepínatelnou kapuci. Také by měla snést minimálně 5.000 mm vodního sloupce (water column).
Důležitý je volný střih, zvýšený pas, šle, zesílení vzadu a na kolenou. Měli by být dostatečně dlouhé se všitými kamašemi, které překrývají horní kraje bot a chrání je před sněhem.
Na těch rozhodně nešetřete. Vaše ruce budou přicházet do styku se sněhem, ostrými hranami prkna a seřizování vázání bude také na denním pořádku. Měli by být z trvanlivého, nepromokavého a částečně prodyšného materiálu. Některé mají odepínatelné chrániče zápěstí, které jsou vhodné pro začátečníky. Skvělá je vyjímatelná vložka usnadňující sušení rukavic. Rukavice musí svou délkou zasahovat přes zápěstí a samozřejmostí jsou šňůrky, kterými rukavice stáhnete přes manžety bundy.
Berete-li si s sebou na kopec jen jednu věc, pak to musí být základní nářadí, čímž se rozumí především „krizové“ šroubováky. Rozhodně nestačí spoléhat na vlekaře.