1. | O snowboardu |
2. | Výstroj a výzbroj |
![]() | Výběr a jeho koupě |
4. | Údržba snowboardu |
Na správný výběr snowboardu má vliv několik důležitých aspektů:
- pokročilost jezdce
- výška / tuhost snowboardu
- velikost boty
- jeho typ (styl) snowboardu
Snowboardové vybavení se vyrábí pro všechny pokročilosti jezdců. Většinou se rozdělují do tří skupin: začátečník, pokročilý, expert. Čím je snowboardista pokročilejší, tím větší má nároky na jízdní vlastnosti, tuhost snowboardu, váhu snowboardu a různé nové pokročilé technologie používané při výrobě.
Při koupi snowbordu je dobré vědět, v které kategorii se přibližně pohybujete, ale také, které kategorie chcete dosáhnout. Když si koupíte lepší snowboard určitě vám to pomůže v pokroku. To ale neznamená, že když si začátečník koupí nejlepší snowboard, bude hned nejlepší. Ba naopak. Začátečníkovi se bude jezdit hůř na nejlepším prkně než na střední třídě. Proto doporučuji kupovat snowboardy dle pokročilosti, ve které se jezdec nachází. Tyto kategorie jsou u většiny snowboardů doporučeny výrobcem ke každému modelu .
Vhodná výška snowboardu je pro každý styl trochu jiná. Všeobecně ale platí: vhodná výška je v úrovni brady jezdce + / - 5 cm, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké jezdce kratší snowboard.
Tvrdost snowboardu je dalším hodně ovlivňujícím aspektem: tvrdší a delší snowboard lépe drží stopu a je vhodný pro pokročilé a težší jezdce. Měkčí a kratší snowboard je lépe ovladatelný hlavně v nižší rychlosti a je vhodný pro začátečníky nebo pro lehčí jezdce.
Při koupi snowboardu je dobré znát doporučenou váhu jezdce určenou výrobcem pro daný snowboard. V případě, že váha uvedená není, pravidlo výšky v úrovni brady jezdce nezklame! Výška dětského snowboardu je vhodná v úrovni nosu.
32 – 54 kg 144 cm
34 - 57 kg 148 cm
45 - 68 kg 151 cm
52 - 75 kg 154 cm
59 - 82 kg 158 cm
64 - 86 kg 162 cm
73 - 95 kg 166 cm
Máte-li velikost boty 12 a větší je vhodné koupit snowboard s označením wide (široký), aby nedocházelo k nadměrnému přesahu špiček a pat přes hranu snowboardu. Ideální přesah je okolo 1-3 cm na každé straně. Je-li přesah větší, je lepší zvolit širší snowboard, naopak je-li přesah menší zvolte snowboard užší. Dámské snowboardy jsou užší a jsou vhodnější pro menší dámskou nohu!
Dámské snowboardy jsou konstruovány pro ženy, rozdíl není pouze v designu, ale i ve vlastnostech snowboardu. Snowboardy jsou užší - kvůli menší noze, postoj je užší (stance – vzdálenost mezi vázáním), tuhost je menší – ženy obvykle při stejné výšce váží méně.
jsou taktéž konstruovány pro potřeby dětí. Většinou jsou měkčí, užší a používají základní konstrukce, které jsou vhodné pro děti. Výška snowboardu může být trochu větší z toho důvodu, že děti mají větší sílu v poměru k jejich výšce. Také proto, že děti rostou, je lepší volit výšku v úrovni nosu.
Allroundové snowboardy se také označují: Allterain, nebo FS/FR čímž je míněno, že jde o snowboardy univerzální. Jsou určené pro univerzální použití a jsou vhodné pro začátečníky, rekreační jezdce a pro ty, co hledají univerzální snowboard na sjezdovku, do hlubokého sněhu (freeride), ale i na základní skákání (freestyle).
Dalo by se říci, že tato skupina tvoří kolem 70% všech měkkých snowboardů a je vhodná pro všechny, kteří nehledají specialní snowboard na freestyle či freeride. Výška těchto snowboardů je vhodná v úrovni brady jezdce, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké kratší. Pro tento styl se používá "directional shape", tento styl (shape - tvar snowboardu) je použit u většiny snowboardů v levnější a střední cenové kategorii. Tyto snowboardy mají
o cca 4cm delší špičku než patu.
Freerideing (FR) - jízda ve volném terénu v prašanu je to, po čem každý snowboardista touží nejvíc. Freeridové snowboardy jsou vhodné i na sjezdovku a vůbec na veškeré ježdění. Nejsou ovšem vhodné pro Freestyle. Výška se obvykle volí trochu delší (mezi bradou a nosem). Tyto snowboardy používají "directional shape", stejně jako snowboardy Allround a jsou jim velice podobné. Rozdíl je v ještě větším posunu inzertů (závitů pro vázání) směrem k patce, z důvodu lehčího ježdění v hlubokém sněhu (ale i na sjezdovce), také šířka špice bývá větší než šířka patky. Z důvodu, že špička musí "plavat" a naopak patka se musí jednodušeji "bořit" při jízdě v prašanu.
Freestyle (FS) je další velice moderní oblíbený styl. Zde mluvíme o všech skocích, u-rampách (halfpipe), snowparcích, ale i o ježdění po různých zábradlích (jibing) - ať už ve městě nebo na speciálních překážkách ve snowparku. Na freestyle jsou vhodné speciální freestyle snowboardy, které používají "twin tip shape" nebo "directional twin shape". Slovem "twin" je míněno, že špička i patka snowboardu je stejná, u freestylu jezdíte jak špičkou, tak patkou dopředu a z tohoto důvodu je tvar na obě strany stejný. V případě, že jde o čistý "twin tip" je snowboard opravdu na obě strany 100% stejný. V případě, že jde o "directional twin" pak jsou inzerty posunuty trochu víc k patě. Freestyle snowboardy používají i trochu jiný rádius oproti FR. Tyto snowboardy nejsou vhodné pro začátečníky a klasická jízda, ať po sjedovce nebo mimo ní není tak pohodlná jako u allroundových nebo FR snowboardů. Výška se obvykle volí trochu kratší (v oblasti krku ).
Racový snowboarding je speciální snowboardová disciplína, která se výrazně liší od předešlých stylů. Používají se zde takzvané tvrdé (Race, Alpin, Freecarve) snowboardy. Na tyto snowboardy se používají tvrdá vázání a tvrdé skeletové boty. Na těchto snowboardech se jezdí závodní disciplíny typu: slalom, obří slalom. Jde o jízdu v brankách nebo jen o požitek z carvingové jízdy na sjedovce.