Počítače - Excel -  formátování buněk

Formátování buněk

Formátováním buňky rozumíme úpravu jejího zobrazení a vzhledu. Obsah buňky - hodnota, zůstává stále stejná. Formátovat lze buňky i oblasti.

Dialogové okno Formát vyvoláte z hlavní nabídky (menu) zadáním Formát - Buňky, nebo pomocí kontextové nabídky myši, stiskem jejího pravého tlačítka kdekoliv v sešitu + volba Formát buněk.

Dialogové okno Formát buněk

Karta Číslo
Implicitně je v buňce nastaven formát "Obecný", který ale nemusí vždy vyhovovat. Obsahem buněk mohou být čísla, datumy, čas, text, měna ap. Tím že nastavíte přesný formát buněk v souladu s daty, která do nich budete zadávat, vám bude umožněno Excelem nejen s těmito daty dále pracovat a provádět logické i matematické operace, ale i detailně upravovat zobrazení - např. počet desetinných míst, způsob zobrazení datumů, formát času, určíte že obsahem buněk bude pouze text ap. Můžete i definovat svůj vlastní formát, pokud vám nebude vyhovovat žádný z přednastavených.

Dialogové  okno FormátKarta Zarovnání
Zde nastavíte zarovnání obsahu buněk vlevo, na střed buňky, vpravo aj. Můžete zde také nastavit orientaci textu. Užitečná funkce je Zalomit text - pokud text bude delší než buňka, automaticky se zalomí a rozměry buňky se přizpůsobí. Pomocí funkce Sloučení buňky můžete upravit vzhled svých tabulek a zpřehlednit je. Slučovat lze sousedící buňky ve směru X, nebo Y, případně souvislé pravoúhlé oblasti.

Dialogové  okno FormátKarta Písmo
- vám umožní nastavit barvu, druh, velikost a řez písma.

Dialogové  okno FormátKarta Ohraničení
Zde budete nastavovat rámečky a ohraničení vašich tabulek a souborů dat. Lze vybírat z přednastavených stylů čar, a máte možnost klikem myši určit která část výběru má obsahovat které druhy ohraničení.

Dialogové  okno FormátKarta Vzorky
Karta vzorky upravuje pozadí buňky (její barvu. Opět tuto volbu využijete zejména k odlišení jednotlivých oblastí a částí tabulek, nadpisů, hlaviček ap. Jen je třeba dbát na vhodnou čitelnou kombinaci písma a pozadí.

Dialogové  okno FormátZrušení (odstranění ) formátování

Odstranit formátování lze příkazem z hlavní nabídky Úpravy - Vymazat - Formáty.

Tip
Králík nejen jen do trouby...!. I když je to pro mnohé neuvěřitelé, i zakrslý králíček se může naučit volně pohybovat stále a volně po bytě jako pes. Jak na jeho výchovu se dozvíte v kapitole Zajímavosti: Výchova králíčka.
Vložit nový inzerát Inzerce zdarma:
Koupím křečíka džungarského
Koupím Křečka džungarského ...
foto k inzerci Ostružinová dárková sada
Ostružinová dárková sada obsahuje produkty, které výtečně chutnají a podporují i ...
Daruji skupinku morcat
Daruji skupinku morcatek. Osobni odber v Plzni. ...
Prodam
Prodam tašky v dobrem stavu cca 300 ks ...
Papír na malování
Daruji zdarma tvrdý bílý papír pro děti na malování ...
foto k inzerci YAMAHA WR 125X
Prodám moto YAMAHA WR 125X, r. v. 2009, modrý, homol. laděný výfuk IXIL, blastry ...
foto k inzerci Mátová dárková sada
Tato dárková sada je vhodným dárkem ke každé příležitosti. Máta se již od dávnýc ...
foto k inzerci Ernie Ball Expression Overdrive
Vyměním nebo prodám tento ‚zlatý šperk‘ ve stavu nového kusu. Zajímal by mne EHX ...
Copyright © 2008 - 2020   Plzenak.cz
Všechna práva vyhrazena , kopírování a další užití zveřejněných materiálů je možné pouze se souhlasem redakce :   Kontakt  
Hledat na internetu

Hlavní strana | Inzerce | Počítače | Hudba | Kontakt